Loading Events
  • This event has passed.
29 Apr 2024

2ο Φεστιβάλ Λατρευτικής Μουσικής

2ο Φεστιβάλ Λατρευτικής Μουσικής Κυριακή των Βαΐων 28, Μ. Δευτέρα 29, Μ. Τρίτη 30 Απριλίου 2024 Πάνω από 50 συναυλίες.

29 April 2024

2ο Φεστιβάλ Λατρευτικής Μουσικής

Κυριακή των Βαΐων 28, Μ. Δευτέρα 29, Μ. Τρίτη 30 Απριλίου 2024
Πάνω από 50 συναυλίες σε εκκλησίες, μουσεία, αρχαιολογικούς και συναυλιακούς χώρους
Καλλιτεχνική διεύθυνση: Γιώργος Κουμεντάκης
Είσοδος ελεύθερη

Το Υπουργείο Πολιτισμού, η Εθνική Λυρική Σκηνή και η Eurolife FFH παρουσιάζουν το 2ο Φεστιβάλ Λατρευτικής Μουσικής, από την Κυριακή των Βαΐων 28 Απριλίου έως και τη Μεγάλη Τρίτη 30 Απριλίου 2024, σε ξεχωριστούς, ιδιαίτερους και κατανυκτικούς χώρους του κέντρου της Αθήνας. Το Φεστιβάλ, σε καλλιτεχνική διεύθυνση Γιώργου Κουμεντάκη, θα παρουσιάσει έναν μαραθώνιο περισσότερων από 50 συναυλιών και καλλιτεχνικών δράσεων, προσεγγίζοντας πολυάριθμες και απρόσμενες πτυχές της σχέσης θρησκευτικής λατρείας και μουσικής.

Πρόγραμμα Μεγάλης Δευτέρας, 29 Απριλίου 2024

17.00 Ιεροί διάλογοι Ταξιάρχης Γεωργούλης, Σοφία Ευκλείδου, Σωκράτης Σινόπουλος, Ντερυά Τουρκάν | Φετιχιέ Τζαμί (Ρωμαϊκή Αγορά)

17.30 Το μάθημα του σκότους Αλέξανδρος Γκόνης | Αγγλικανική Εκκλησία Αγ. Παύλου

17.30 Εξομολόγησις Χάρης Γκατζόφλιας – Δημήτρης Δημητριάδης | Μουσείο Νεότερου Ελληνικού Πολιτισμού

17.30 Εquábili Γυναικείο φωνητικό σύνολο Αγαθάγγελος Γεωργακάτος | Μουσείο Ακρόπολης (εσωτερικός χώρος, Καρυάτιδες)

18.00 Ιεροί διάλογοι Ταξιάρχης Γεωργούλης, Σοφία Ευκλείδου, Σωκράτης Σινόπουλος, Ντερυά Τουρκάν | Φετιχιέ Τζαμί (Ρωμαϊκή Αγορά)

18.30 Σημείο χωρίς επιστροφή Αποστόλης Κουτσογιάννης – Όρος Ensemble | Α΄ Ελληνική Ευαγγελική Εκκλησία

18.30 Εξομολόγησις Χάρης Γκατζόφλιας – Δημήτρης Δημητριάδης | Μουσείο Νεότερου Ελληνικού Πολιτισμού

18.30 Misa criolla Αριέλ Ραμίρες, Γιάννης Διονυσίου, Ειρήνη Πατσέα – Διαπολιτισμική Ορχήστρα ΕΛΣ, CHÓRES | Μουσείο Ακρόπολης (προαύλιος χώρος)

19.00 Ιεροί διάλογοι Ταξιάρχης Γεωργούλης, Σοφία Ευκλείδου, Σωκράτης Σινόπουλος, Ντερυά Τουρκάν | Φετιχιέ Τζαμί (Ρωμαϊκή Αγορά)

19.00 Το μάθημα του σκότους Αλέξανδρος Γκόνης | Αγγλικανική Εκκλησία Αγ. Παύλου

20.00 Misa criolla Αριέλ Ραμίρες, Γιάννης Διονυσίου, Ειρήνη Πατσέα – Διαπολιτισμική Ορχήστρα ΕΛΣ, CHÓRES | Μουσείο Ακρόπολης (προαύλιος χώρος)

21.00 Φιλαρμονική Ορχήστρα Δήμου Χαλανδρίου Κώστας Ιωαννίδης | Διονυσίου Αρεοπαγίτου (Μουσείο Ακρόπολης) – Αποστόλου Παύλου (Θησείο)

21.00 Το μικρό ρωσικό Πάσχα Νίκος Βασιλείου επιμέλεια | Φιλολογικός Σύλλογος Παρνασσός

21.00 Agli albori Μαρία Ηλιάνα Κατσούρα, Πόπη Μαλαπάνη, Ηλίας Σδούκος | Ίδρυμα Βασίλη & Ελίζας Γουλανδρή

21.30 Χορωδία Δωματίου Αθηνών Αγαθάγγελος Γεωργακάτος | Μητροπολιτικός-Καθεδρικός Ναός Αθηνών

22.30 Ελληνική Βυζαντινή Χορωδία Γιώργος Κωνσταντίνου | Παλαιό Χρηματιστήριο Αθηνών