Loading Events
  • This event has passed.
15 Mar 2024

9ο Διεθνές Τουρνουά Aphrodite Cup

9ο Διεθνές Τουρνουά Aphrodite Cup. Η μαγεία της ρυθμικής γυμναστικής πλημμυρίζει για άλλη μια χρονιά το Φάληρο.

15 March 2024

9ο Διεθνές Τουρνουά Aphrodite Cup

Η μαγεία της ρυθμικής γυμναστικής πλημμυρίζει για άλλη μια χρονιά το Φάληρο, που για το ερχόμενο δεκαήμερο μετατρέπεται σε παγκόσμια πρωτεύουσα του αθλήματος, αρχικά μέσα από το 9ο Διεθνές Τουρνουά Aphrodite Cup (15-17 Μαρτίου) και κατόπιν με το Παγκόσμιο Κύπελλο Ρυθμικής Γυμναστικής (22-24Μαρτίου).

Η αυλαία στο Ολυμπιακό Κλειστό Γυμναστήριο του Φαλήρου (Tae Kwon Do) θα ανοίξει με το Aphrodite Cup, τη διοργάνωση που αποτελεί θεσμό από το 2015 και φέτος σπάει ξανά τα ρεκόρ: Ανάμεσα στις 280 αθλήτριες από 32 χώρες και πέντε ηπείρους που θα παρελάσουν από το ταπί, θα βρίσκονται οι Εθνικές ομάδες του Ατομικού και του Ανσάμπλ, πραγματοποιώντας από την Παρασκευή (15/03) μέχρι την Κυριακή (17/03) την επίσημη φετινή πρεμιέρα τους, λίγο πριν από την κορύφωση της προσπάθειάς τους για την κατάκτηση της Ολυμπιακής πρόκρισης.

Η είσοδος θα είναι ελεύθερη για τους φιλάθλους, που θα μπορέσουν να απολαύσουν αθλήτριες υψηλού επιπέδου, από νωρίς το πρωί μέχρι αργά το βράδυ, και φυσικά να ενισχύσουν με το χειροκρότημά τους τα κορίτσια των Εθνικών ομάδων!

Στο Ανσάμπλ Γυναικών, η ελληνική πεντάδα (Εΐρα Λάουρα Γκικόκα, Ειρήνη Κονιστή, Μαριέτα Τοπολλάι, Μαριλένα Τριάντου, Αλέσια Χατελλάρι) θα ξεκινήσει αύριο με το ανανεωμένο πρόγραμμά της στα 5 Στεφάνια (17:10 – 17:30), για να ακολουθήσει αμέσως μετά η Τελετή Έναρξης της διοργάνωσης (17:30 – 17:45).

Αντίστοιχα, στο Ατομικό Γυναικών θα κάνουν «αποκαλυπτήρια» στο Aphrodite Cup οι Παναγιώτα Λύτρα και Ράνια Συγκούνα, οι οποίες πρόκειται να εκπροσωπήσουν τα γαλανόλευκα χρώματα και στο επερχόμενο Παγκόσμιο Κύπελλο, καθώς και οι Μαρία Δερβίση και Μποριάννα Χρίστοβα. Στην αυριανή πρεμιέρα οι αθλήτριες θα εκτελέσουν προγράμματα με στεφάνι και με μπάλα, με τις Ελληνίδες εκπροσώπους να έχουν κληρωθεί στον Γ’ Όμιλο (19:20 – 20:50).

Αυξημένο ενδιαφέρον θα υπάρχει, επίσης, στο Ατομικό Νεανίδων, όπου με το εθνόσημο θα αγωνιστούν οκτώ ταλαντούχες αθλήτριες (Αναστασία-Μαρία Καγκάλου, Παρασκευή Μπήλια, Κωνσταντίνα Στολερίου, Ελένη Τζούδα, Νεφέλη Καλύβα, Μαρία Μανάτου, Νικόλ Σελμανάι, Χρυσαυγή Παπαναστασίου), παρουσιάζοντας στην πρεμιέρα της διοργάνωσης προγράμματα με στεφάνι και μπάλα, στον Γ’ και Δ’ Όμιλο (11:40 – 14:55).
Παράλληλα, στο Ανσάμπλ Νεανίδων από ελληνικής πλευράς θα πάρουν μέρος οι ομάδες τριών σωματείων, του διοργανωτή Γ.Ο.Π.Φ. «Η Αρμονία», του Α.Ο. Παλμός Αργυρούπολης και του Γ.Σ. Ελαία, με την πρεμιέρα τους να περιλαμβάνει προγράμματα με 5 ζεύγη κορυνών (16:40 – 17:05).

Το 9o Διεθνές Τουρνουά Ρυθμικής Γυμναστικής Aphrodite Cup πραγματοποιείται από τον Γυμναστικό Όμιλο Παλαιού Φαλήρου «Η Αρμονία», με συνδιοργανωτές την Ελληνική Γυμναστική Ομοσπονδία και τον Δήμο Παλαιού Φαλήρου, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού, της Γενικής Γραμματείας Ισότητας & Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, της Περιφέρειας Αττικής και του Ελληνικού Οργανισμού Τουρισμού και με Θεσμικό Υποστηρικτή την Εταιρεία Ακινήτων Δημοσίου (ΕΤΑΔ) Α.Ε.. Χορηγοί επικοινωνίας της διοργάνωσης είναι η ΕΡΤ και η ΕΡΑ ΣΠΟΡ. Η διοργάνωση υποστηρίζεται από την περιβαλλοντική οργάνωση «Ινστιτούτο Ομάδα για τον Κόσμο – Περιβαλλοντική Συμμαχία 2004+», προωθεί τους Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης των Ηνωμένων Εθνών και είναι ενταγμένη στη Β’ βαθμίδα του συστήματος πιστοποίησης Green Sports League.

Το αγωνιστικό πρόγραμμα της διοργάνωσης:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 15 ΜΑΡΤΙΟΥ

08:30 – 16:30: Ατομικό Νεανίδων, 1ο σκέλος (Στεφάνι, Μπάλα)
16:40 – 17:05: Ανσάμπλ Νεανίδων, 1ο σκέλος (5 ζεύγη Κορύνες)
17:10 – 17:30: Ανσάμπλ Γυναικών, 1ο σκέλος (5 Στεφάνια)
17:30 – 17:45: ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ
17:45 – 23:40: Ατομικό Γυναικών, 1ο σκέλος (Στεφάνι, Μπάλα)

ΣΑΒΒΑΤΟ 16 ΜΑΡΤΙΟΥ

08:30 – 16:25: Ατομικό Νεανίδων, 2ο σκέλος (Κορύνες, Κορδέλα)
16:30 – 17:00: Ανσάμπλ Νεανίδων, 2ο σκέλος (5 Στεφάνια)
17:05 – 17:30: Ανσάμπλ Γυναικών, 2ο σκέλος (3 Κορδέλες / 2 Μπάλες)
17:40 – 23:35: Ατομικό Γυναικών, 2ο σκέλος (Κορύνες, Κορδέλα)

ΚΥΡΙΑΚΗ 17 ΜΑΡΤΙΟΥ

13:00 – 14:35: Τελικοί οργάνων Ατομικού Νεανίδων: Στεφάνι, Μπάλα
13:00 – 14:35: Τελικοί οργάνων Ατομικού Γυναικών: Στεφάνι, Μπάλα
14:40 – 15:15: Τελικοί οργάνων Ανσάμπλ Νεανίδων: 5 ζεύγη Κορύνες
15:20 – 15:50: Τελικοί οργάνων Ανσάμπλ Γυναικών: 5 Στεφάνια
16:00 – 17:35: Τελικοί οργάνων Ατομικού Νεανίδων: Κορύνες, Κορδέλα
16:00 – 17:35: Τελικοί οργάνων Ατομικού Γυναικών: Κορύνες, Κορδέλα
17:40 – 18:15: Τελικοί οργάνων Ανσάμπλ Νεανίδων: 5 Στεφάνια
18:15 – 18:45: Τελικοί οργάνων Ανσάμπλ Γυναικών: 3 Κορδέλες / 2 Μπάλες
18:50 – 19:50: Απονομές μεταλλίων
19:50 – 20:05: Γκαλά
20:05 – 20:20: ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ

Δείτε το επίσημο βίντεο του 9ου Aphrodite Cup: https://youtu.be/-HlPOtZjycI

Ολυμπιακό Κλειστό Γυμναστήριο του Φαλήρου Tae Kwon Do

Μωραϊτίνη
Φάληρο, Αττική 17561 Greece

Export the Map
March 15 @ 08:30 - 23:30

Organizer


Tags