Loading Events
  • This event has passed.
07 Oct 2017

Φεστιβάλ των Κοινών

Το Φεστιβάλ των Κοινών θα πραγματοποιηθεί στις 6-7-8 Οκτώβρη 2017 στην Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών στην ΑΘήνα.
Σε αυτό θα ενώσουν τις δυνάμεις τους το Φεστιβάλ Αλληλέγγυας και Συνεργατικής Οικονομίας και το CommonsFest ένα φεστιβάλ για τα Κοινά.

https://commons.gr/
07 October 2017

Συμμαχούμε για τα Κοινά. Χακάρουμε την πολιτική. Παράγουμε χωρίς περιφράξεις

Το Φεστιβάλ των Κοινών θα πραγματοποιηθεί στις 6-7-8 Οκτώβρη 2017 στην Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών στην ΑΘήνα.

Σε αυτό θα ενώσουν τις δυνάμεις τους το Φεστιβάλ Αλληλέγγυας και Συνεργατικής Οικονομίας και το CommonsFest ένα φεστιβάλ για τα Κοινά.

Επιθυμούμε το Φεστιβάλ των Κοινών να γίνει ένα πανηγυρικό σημείο συνάντησης συνεργατικών εγχειρημάτων που παράγουν και προασπίζουν κοινά αγαθά, αλλά και ένα φόρουμ για την ανάπτυξη παραγωγικών συμπράξεων γύρω από τα κοινά και την ΚΑΛΟ. Συγκεκριμένα, επιθυμούμε με εφαλτήριο το Φεστιβάλ των Κοινών να εκτεθούν ιδέες κάθε είδους για πολιτικές / παραγωγικές συμπράξεις και να συγκροτηθούν ομάδες εργασίας για την υλοποίησή τους. Στα πλαίσια αυτά σας προσκαλούμε να συμμετέχετε στις εργασίες και στην παραγωγική δραστηριότητα του Φεστιβάλ των Κοινών.

Πρόγραμμα Σάββατο 7/10

Ομιλίες

Θέατρο

  • 12:15-15:15: 4η Πανελλαδική συνάντηση Δικτύωση Συνεργατικών Εγχειρημάτων Κ.ΑΛ.Ο – Πανελλαδική Δικτύωση Συνεργατικών Εγχειρημάτων Κ.ΑΛ.Ο
  • 16:00-18:00: Συνεταιριστικό Πάρκο στο Ελληνικό – Πρωτοβουλία «Ένα Πάρκο για όλους στο Ελληνικό» Συμμετέχουν: Σταύρος Σταυρίδης, Κωνσταντίνος Σαββίδης, Μιχάλης Μπούργος, Νίκος Χρυσόγελος, Πάνος Τότσικας
  • 18:00-20:00: Αγώνες για τα Κοινά στην Ελλάδα σήμερα – Συντονιστικό ενάντια στο mall στην Ακαδημία Πλάτωνα, Παρατηρητήριο Μεταλλευτικών Δραστηριοτήτων (Σκουριές), Πανελλαδικό Δίκτυο Μεσοχώρα Αχελώος SOS, Πρωτοβουλία Πάρκο για Όλους στο Ελληνικό.
  • 20:00-22:00: Πόλη – Δήμος – Κοινά. Εξεγερμένες Πόλεις στην εποχή της κρίσης – Συμμαχία των Κοινών, Συμμετέχουν: Steven Forti, (Barcelona en Comu), Yavor Tarinski (TRISE), Transnational Institute of Social Ecology & Αλέξανδρος Κιουπκιολής (Τμ. Πολιτικών Επιστημών ΑΠΘ, Heteropolitics)

Αμφιθέατρο Νέας Βιβλιοθήκης

  • 18:00-20:00: H Απο-ανάπτυξη ως κεντρικό πολιτικό πρόταγμα για τα Κοινά – Συνάντηση της Ραψάνης για την Από-ανάπτυξη και την Άμεση Δημοκρατία, Συμμετέχουν: Γιάννης Μπίλας, Πάνος Πετρίδης

Συμπράξεις

Αίθουσα Γραμμικού Σχεδίου (Καρατζόγλου)

  • 17:30-18:30: coop box / commonslab

Αίθουσα Μικρή Θεωρητικών (Σάλλα)

  • 16:00-17:15: Αυτοτροφή και καλλιέργεια
  • 17:30-19:00: Κοινό δίκτυο αποθήκευσης και διακίνησης προϊόντων συνεργατικών εγχειρημάτων – ΒΙΟΜΕ και Παγκάκι
  • 19:15-20:45: Υποστήριξη νέων ΚΥΓεω ομάδων – ΑΓΡΟΝΑΥΤΕΣ

Παρουσιάσεις

Θέατρο

  • 10:00-10:30: Διερεύνηση των σχέσεων μεταξύ διαφορετικών χρηστών της περιοχής των Εξαρχείων μέσα από τις ταράτσες ειδωμένες ως χώροι Commons – Πουλιά
  • 10:30-11:00: Imitation, Innovation, Cut, Remix: Experiments in Social Cohesion – the unMonastery
  • 11:00-11:30: Grassroots Hospitality: A fair alternative to the capitalist approach to hospitality – Grassroots Hospitality
  • 11:30-12:00: FairBnB – Sociality & CPD

Αίθουσα Γραμμικού Σχεδίου (Καρατζόγλου)

  • 12:15-12:45: PRAKSIS ACCESS: πατέντες, διανοητική ιδιοκτησία και πρόσβαση στα φάρμακα – PRAKSIS ACCESS
  • 12:45-13:15: Σε Αναμονή – Σε Αναμονή
  • 13:15-14:15: Η διαχείριση των μνημείων της ιστορίας & του πολιτισμού από κοινωνία σαν κοινά αγαθά – Εναλλακτική Δράση για ποιότητα ζωής
  • 16:00-16:30: Παρουσίαση Κινηματικού χώρου Π – Χώρος Π
  • 16:30-17:00: Παρουσίαση Συντονισμού Φορέων Κ.Αλ.Ο Αθήνας – Συντονισμός Φορέων Κ.Αλ.Ο Αθήνας

Αμφιθέατρο Νέας Βιβλιοθήκης

  • 10:00-11:00: Δημιουργώντας Πολιτιστικά Κοινά: Διεθνής Παραδείγματα (Creating Cultural Commons: International Case Studies) – Πέννυ Τραυλού
  • 11:00-11:30: Agrotopia – Sociality
  • 11:30-12:00: Χαρτογράφηση και Αξιοποίηση Παραγωγικών Πόρων – AGRO-ERGO
  • 12:15-12:45: Ελούδα: Ενα πειραματικό εγχείρημα βιωσιμότητας μέσα απο τη αυτάρκεια και αλληλεγγυα οικονομία – Ελούδα: Αλληλεγγύη στην εντοπιότητα
  • 12:45-13:15: Αγρόκτημα Φυσικής Καλλιέργειας “Το Κανδήλι”
  • 13:15-13:45: To εγχείρημα του Αυτοδιαχειριζόμενου Αγρού στο Ελληνικό – Αυτοδιαχειριζόμενος Αγρός στο Ελληνικό
  • 16:00-16:30: Κοινά στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση – Κοινά και Ανοικτότητα στην τριτοβάθμια εκπαίδευση
  • 16:30-17:00: Ψηφιακά Κοινά στην εκπαιδευτική διαδικασία – ΕΕΛΛΑΚ
  • 17:00-17:30: Ανοιχτές Άδειες (περιεχομένου και λογισμικού) – ΕΕΛΛΑΚ

Εργαστήρια

Αίθουσα Γραμμικού Σχεδίου (Καρατζόγλου)

  • 10:00-11:00: Συνεισφορά στο OpenStreetMap – ΕΕΛΛΑΚ
  • 11:00-12:00: Συνεισφορά στη Wikipedia – ΕΕΛΛΑΚ
  • 18:30-20:00: Cryptoparty – Hackerspace.gr

Αίθουσα Μικρή Θεωρητικών (Σάλλα)

  • 10:00-11:30: Η σημασία της επικοινωνίας στις πρωτοβουλίες ΚΑΛΟ – Οργάνωση 2.0
  • 11:45-13:15: Identifying ourselves: Greater than the sum of our parts. Mapping the economy – Matthew Slater
  • 13:30-15:00: Federated mapping as Commoning: Intermapping – Jon Richter

Αμφιθέατρο Νέας Βιβλιοθήκης

  • 13:45-14:15: Γιόγκα με θέμα Ιερή Αναπνοή – Αθηνά Μπαζιωτοπούλου

Εργαστήρια παραγωγών

  • 10:30-11:30: Κατασκευή σπορείου – Πελίτι Αθήνας
  • 11:30-12:30: Καλλιέργεια μικρής κλίμακας: ένα οικοσυστημικό παρατηρητήριο. Μια ρωγμή στο υπάρχον γεωργικό τοπίο – Βοτανόκηπος (Μαρία Ιωαννίδου και Αλέξανδρος Μουταφτσής)
  • 12:30-13:30: Δωρεάν θέρμανση: Ιδιοκατασκευή Ηλιακού Αερόθερμου – Core Flower Κοιν.Σ.Επ.
  • 16:00-17:30: Υφαίνοντας αυτοδύναμα δίκτυα ζωής με οδηγό την περμακουλτούρα – Αγριάδα
  • 17:30-18:30: Συντήρηση λαχανικών σε άρμη ή ξύδι – Μελανθώ Κοιν.Σ.Επ.
  • 18:30-19:30: Τα βότανα και οι υπερτροφές στην καθημερινότητα της ζωής μας – Αγρόκτημα Λεύκη Ταϋγέτου, Ιωάννης Κάτσος
  • 19:30-20:30: Αναζήτηση και συλλογή άγριων μανιταριών στο δάσος – Αλέξανδρος Κλείτσας

Πολιτιστικά εργαστήρια

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ

  • 11:00-12:30: Παιχνίδι με πηλό για παιδιά – Περιφερόμενο Εργαστήρι
  • 13:30-15:00: Ονειροτοπία, εργαστήρι για παιδιά όλων των ηλικιών – Αγριάδα (θα πραγματοποιηθεί στον χώρο παραγωγών)
  • 16:00-17:30: Φτιάχνουμε ένα χάρτη; Όσο θυμάμαι κι όσο φαντάζεσαι!, εργαστήριο για παιδιά 7-12 ετών – Διαδραστικό Εργαστήρι ανταλλαγής εμπειριών

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

  • 12:30-14:00: Παιχνίδι με πηλό για ενήλικες – Περιφερόμενο Εργαστήρι
  • 17:30-18:30: Ζωγραφική σε πάνινη τσάντα, εργαστήρι ενηλίκων – Μαργαρίτα Κυριάκου
  • 18:30-20:00: Χαρτί και ρούχο, εργαστήρι ενηλίκων – Artist Cooperative Athens
  • 19:30-21:00: Improvisation Theatre, εργαστήριο ενηλίκων – Improvisation Theatre

Προβολές

10.00-13.00

(η συζήτηση με τους Gertrud Schulte Westenberg, Matthias Coers μετά το τέλος της ταινίας τους Rent Rebels)

  • Plugs (Κωνσταντίνος Κουλακμανίδης, Ελλάδα, 2014,​ 66′)​
  • Rent Rebels (Gertrud Schulte Westenberg, Matthias Coers, Germany, ​2014, 78′)​

15.00- 19.00

(θα πραγματοποιηθεί συζήτηση μετά το τέλος της ταινίας La semence dans tous ses états σε συνεργασία με το Πελίτι και συζήτηση με τον Thomas Boothe θα πραγματοποιηθεί μετά το τέλος της ταινίας του Food Co-op)

  • Εκεί όπου έπεσε ο σπόρος (Μαθητές Γ Δημοτικού του 4ου Δημοτικού Σχολείου Νέας Αλικαρνασσού, Ελλάδα, 2014, 10′)
  • La semence dans tous ses états [Εν αρχή ην ο σπόρος] (Christophe Guyon, 2011, 23′)
  • Food Co-op (Thomas Boothe, USA, 2016, 97’​)​

Συναυλίες

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ/MAIN STAGE

  • Cynical ants
  • Ramdat
  • Rumors
  • αστρογόνο

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΣΚΗΝΗ/ELECTRONIC STAGE
(visuals, lives, coding & elecronics)

  • kioy vs comzeradd
  • Echosense project
  • Άννα Στερεοπούλου
  • aucotsi

Τα lives ξεκινάνε στις/lives begin at 21:00